Ηττα στον…πόντο από την Λετονία και έκτη θέση στον όμιλο για την Εθνική Κορασίδων

Με πολύ άσχημη εμφάνιση από το 27ο έως το 37ο λεπτό του αγώνα οι παίκτριες της Εθνικής Κορασίδων γνώρισαν την ήττα από την Λετονία με 56-55 και τερμάτισαν στην τελευταία θέση του ομίλου τους στην δεύτερη φάση.

Οι Ελληνίδες πάλεψαν το παιχνίδι για 27 λεπτά καθώς τότε ήταν μπροστά στο σκορ με 34-39. Στα επόμενα δέκα λεπτά του παιχνιδιού όμως οι αντίπαλοί μας έκαναν σερί 16-6 και το ματς πήγε στο 54-45. Η Εθνική μείωσε σε 54-53, 1:20 πριν το τέλος με τρίποντο της Καρλαύτη, ενώ η Κολλάτου έκανε 56-55, 49 δεύτερα πριν το φινάλε. Η ίδια παίκτρια είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη επτά δεύτερα πριν το τέλος, όμως δέχθηκε διπλή τάπα από τις αντίπαλές της. Η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει την Παρασκευή στις 20:00 την Λιθουανία που βγήκε δεύτερη στον όμιλο των τελευταίων της πρώτης φάσης.
Δεκάλεπτα: 13-10, 23-23, 38-39, 56-55
ΛΕΤΟΝΙΑ (Κούκστε): Στραουτμάνε Π. 13, Οζόλινα 9 (2), Κάλνινα 3 (1), Στραουτμάνε Ντ. 17 (11 ριμπ.), Ρικβέιλε, Μπέτλερε 3 (1), Έινερε, Γκρέιμπ 5 (1), Κούντουλε 4, Ντρεϊμάνε 2, Γιάντσεβσκα.
ΕΛΛΑΔΑ (Μελετιάδης): Τζουγκράκη 2, Τσουκαλά 2, Κολλάτου 16 (3), Βιντσιλαίου 1, Ντάνου 2, Μαντά 5 (1), Καρλάφτη 12 (4), Φασούλα 15.