Αγχος και κούραση έφεραν την πρώτη ήττα για την Εθνική Παίδων με 49-65 από την Σερβία-Για το χάλκινο μετάλλιο αύριο στις 18:45 οι διεθνείς μας

Δεν τα κατάφερε στον ημιτελικό η Εθνική Παίδων καθώς λύγισε από το άγχος και την κούραση και γνώρισε την πρώτη της ήττα στο τουρνουά με 49-65 από την Σερβία. Ακόμη σημαντικό ρόλο έπαιξαν οι ιώσεις που χτύπησαν βασικούς παίκτες της ομάδας μας.

Πολύ κακό ήταν το ξεκίνημα για την Ελλάδα, καθώς οι Σέρβοι προηγήθηκαν με 0-6 και ο Μάνος Μανουσέλης πήρε το πρώτο του τάιμ-άουτ, 6:25 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.

Οι πρώτοι Ελληνικοί πόντοι ήρθαν στο πέμπτο λεπτό με βολές του Σκουλίδα και ο Παπαγιάννης κατάφερε λίγο αργότερα να μειώσει σε 6-8 και ο Μιχαλούτσος έφερε το ματς στον πόντο (9-10). Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με την Εθνική μας πίσω στο σκορ με 11-13.

Η δεύτερη περίοδος δεν ήταν αυτή που έπρεπε για τους διεθνείς μας και οι αντίπαλοι αύξησαν την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο (17-28), 4:28 πριν την ανάπαυλα.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Σερβία να προηγείται 23-36, καθώς περιόρισε σημαντικά τους Παπαγιάννη και Χαραλαμπόπουλο (έξι πόντους και πέντε ριμπάουντ ο πρώτος, δύο πόντους και ο δεύτερος).

Η διαφορά έφθασε στο -19 (26-45) στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, όμως οι Ελληνες παίκτες με σερί 7-0 μείωσαν στους δώδεκα, όμως δεν μπόρεσαν να πετύχουν κάτι καλύτερο και έφυγαν με κατεβασμένα τα κεφάλια από τον αγώνα.

Η Εθνική θα διεκδικήσει αύριο στις 18:45 την Τρίτη θέση με αντίπαλο τον ηττημένο του αγώνα Ισπανία-Ιταλία.

Δεκάλεπτα: 11-13, 23-36, 36-53, 49-65
Ελλάδα (Μανουσέλης): Κόνιαρης 7, Ντουζίδης 3, Καμάρας, Φλιώνης 8 (5ρ), Μιχαλούτσος 9, Πεφάνης, Σκουλίδας 2 (4ρ), Ψυχίδης,Φραγκιαδάκης, Μουράτος 9, Παπαγιάννης 9 (9ρ), Χαραλαμπόπουλος 2

Σερβία: Πένο 6, Τζίρκοβιτς, Μαρίνκοβιτς 5, Γκλίσιτς 17, Ρακίτσεβιτς 3, Στογιάνοβιτς 13, Γιοβάνοβιτς 3, Σίμανιτς, Άνιτσιτς, Κένιτς 4, Αρανίτοβιτς 5, Μιλαντίνοβιτς 9.