Νέα ήττα στις λεπτομέρειες για την Εθνική Εφήβων

Δεν τα κατάφερε ούτε απέναντι στην Βοσνία-Ερζεγοβίνη η Εθνική Εφήβων και ηττήθηκε με 52-51 στο δεύτερό της παιχνίδι για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Ο Σταμάτης ήταν ο μοιραίος παίκτης της Ελλάδας καθώς αστόχησε σε σουτ, τρία δεύτερα πριν το τέλος.
Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο στο πρώτο ημίχρονο, με τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη να συντηρεί ένα μικρό προβάδισμα, το οποίο δεν ξεπέρασε ποτέ τους πέντε πόντους. Η ελληνική ομάδα βρέθηκε στο -7 (26-19) στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, αλλά αντεπιτέθηκε και μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο προηγούμενη (31-34). Η ομάδα του Νέναντ Μάρκοβιτς προηγήθηκε με 52-47 στα 78’’ πριν το τέλος, οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου μείωσαν στον πόντο (52-51) με τρίποντο του Χατζηνικόλα και μετά από δύο άστοχες βολές του Λούλιτς είχαν την ευκαιρία να φτάσουν στη νίκη, αλλά στην τελευταία επίθεση του αγώνα ο Σταμάτης ήταν άστοχος.

Το Σάββατο στις 16:15 η ελληνική ομάδα, που μετρά δύο ήττες σε ισάριθμα ματς, αντιμετωπίζει τη Ρωσία στον τελευταίο της αγώνα για την πρώτη φάση.

Δεκάλεπτα: 8-6, 23-19, 31-32, 52-51.

Βοσνία/Ερζεγοβίνη (Μάρκοβιτς): Ζαχίρεβιτς 2, Τσούρεβατς 5, Λάκιτς 3 (1), Γκάτσιτς 8 (1), Λούλιτς 7 (1), Λάζιτς 13 (3), Πόλουτακ 10, Τούνοβιτς 4, Καράματιτς, Άλιτς.

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Παπαδιονυσίου 4, Σπυριδωνίδης 6, Μήτογλου 6, Χατζηνικόλας 8 (2), Σταμάτης 10, Διαμαντάκος 13, Κώττας 4, Κεφάλας, Σπυρόπουλος, Λιάπης, Κουζέλογλου.