Στην ενδέκατη θέση η Εθνική Εφήβων-Επικράτησε άνετα με 85-65 της Τσεχίας

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερη αντίσταση η Εθνική Εφήβων, αν και αγωνίστηκε πάλι χωρίς τον Διαμαντάκο, επιβλήθηκε με 85-65 της Τσεχίας και κατέκτησε την ενδέκατη θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που ολοκληρώνεται σήμερα στην Λετονία.

Το συγκρότημα του Ηλία Παπαθεοδώρου, δεν έχασε στιγμή το προβάδισμα στο σκορ. Πέτυχε τους πρώτους δέκα πόντους του αγώνα (10-0) και παρότι η Τσεχία μείωσε στο καλάθι (17-15) αυτό αποδείχτηκε παροδικό. Γρήγορα η διαφορά αποκαταστάθηκε και με επί μέρους σκορ 24-12 στο τρίτο δεκάλεπτο έφτασε στο +21 (65-44) και στη μέγιστη τιμή της, 78-54, στην τελευταία περίοδο.
Δεκάλεπτα: 17-15, 41-32, 65-44, 85-65.
Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος 12 (2), Παπαδιονυσίου 8 (2), Κεφάλας 3 (1), Σπυριδωνίδης 6 (1), Μήτογλου (15), Χατζηνικόλας 7 (1), Λιάπης 10 (2), Κουζέλογλου 4, Σταμάτης 10 (1), Κώττας 10, Σπυρόπουλος.

Τσεχία (Ούλριχ): Χάιντσλ 2, Σούλα 13 (1), Σλάνινα 12, Πέχατσεκ 4, Κόζινα 4, Σλέχτα 5, Σβόμποντα 8 (2), Μάρες 8, Στέγκμπαουερ 4, Πέτερκα 5.