Αήττητη στη δεύτερη φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος η Εθνική Εφήβων-Επικράτησε και της Σλοβενίας με 76-62

Με εκπληκτική εμφάνιση στην τελευταία περίοδο η Εθνική Εφήβων επικράτησε και της Σλοβενίας με 76-62 και παρέμεινε αήττητη στην δεύτερη φάση των αγώνων.

Ένα σερί 23-10 ήταν αυτό που έδωσε την άνετη νίκη στους διεθνείς μας που περιμένουν τον αντίπαλό τους για το καθοριστικό παιχνίδι της Παρασκευής. Ντάμπλ-Ντάμπλ από τον Διαμαντάκο με 21 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Η ελληνική ομάδα μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 10-0 και 17-4, όμως σταδιακά η Σλοβενία ροκάνισε τη διαφορά και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου προηγήθηκε ακόμη και με +6 (32-38). Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου αντέδρασαν και με ένα ξέσπασμα στο τέταρτο δεκάλεπτο μετέτρεψαν το 53-52 σε 70-53 «καθαρίζοντας» την υπόθεση νίκη.

Δεκάλεπτα: 19-10, 32-30, 53-52, 76-62.
ΕΛΛΑΔΑ (Παπαθεοδώρου): Σπυριδωνίδης 5 (1), Μήτογλου 2, Σπυρόπουλος 2, Χατζηνικόλας 8 (2), Λιάπης 2, Κουζέλογλου 19 (1), Σταμάτης 17 (2), Διαμαντάκος 21 (15 ριμπ.), Κώττας, Παπαδιονυσίου, Κεφάλας.
ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Ιμπίσι): Γιαντς 6 (2), Ούλτσαρ 4, Νόβακ 6, Γκρούσοβνικ 2, Ρέμπετς 23 (4), Σαντέλι 2, Ζάτεζιτς 3 (1), Ζούπαν 2, Ρίτλοπ 7, Λέσκοβαρ 2, Ντόλενσεκ 5.