Νίκη γοήτρου και ψυχολογίας για την Εθνική Εφήβων-Με απίστευτο Διαμαντάκο επικράτησε με 74-70 της Ρωσίας

Μεγάλη επιτυχία για την Εθνική Εφήβων που επιβλήθηκε με 74-70 της αήττητης μέχρι τώρα Ρωσίας και θα πάει με άλλη ψυχολογία στην επόμενη φάση των αγώνων του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Εκπληκτική εμφάνιση από τον Διαμαντάκο με 33 πόντους και 15 ριμπάουντ. Με επιθετική αιχμή τον Διαμαντάκο η Εθνική είχε το προβάδισμα στα πρώτα οκτώ λεπτά του αγώνα. Η Ρωσία ξέφυγε προσωρινά (21-26), αλλά η ελληνική ομάδα ήταν εντυπωσιακή στα επόμενα δέκα αγωνιστικά λεπτά και έφτασε στο 46-35.

Με έμμεσο τρίποντο του Μαρτίνοφ ήρθε η ισοφάριση (68-68) 1:48 πριν το τέλος. Με καλάθι του Διαμαντάκου 3’’ για το φινάλε η Εθνική προηγήθηκε με 72-70 και ο Σταμάτης μετά από κλέψιμο διαμόρφωσε με δύο βολές το τελικό σκορ.

Πλέον το συγκρότημα του Ηλία Παπαθεοδώρου θα διεκδικήσει μία από τις θέσεις 9-16 συμμετέχοντας αρχικά σε έναν όμιλο με τους τέταρτους των τριών άλλων ομίλων (Σλοβενία, Βουλγαρία, Ουκρανία).

Οι αγώνες θα αρχίσουν τη Δευτέρα και βάσει της κατάταξης στο νέο όμιλο οι ομάδες θα αναμετρηθούν σε νοκ άουτ παιχνίδια με τις τέσσερις ομάδες που δεν προκρίθηκαν στα προημιτελικά (τους πέμπτους και έκτους σε Ε’ και Στ’ όμιλο) Βάσει των αγώνων κατάταξης που θα γίνουν, οι τρεις τελευταίες ομάδες (14ος, 15ος και 16ος) υποβιβάζονται στη δεύτερη κατηγορία.

Δεκάλεπτα: 19-21, 36-31, 56-49, 74-70.
ΕΛΛΑΔΑ (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος 1, Κεφάλας 3 (1), Σπυριδωνίδης 7, Μήτογλου 5, Λιάπης 3 (1), Κουζέλογλου 6, Σταμάτης 14, Διαμαντάκος 33 (15 ριμπ.), Κώττας 2, Σπυρόπουλος, Χατζηνικόλας.

ΡΩΣΙΑ (Αφανασίεφ): Γκαβρίλοφ 4, Μαρτίνοφ 17 (4), Σταρατέλεφ 4, Βικτόροφ 12 (2), Φεντορτσένκο 17 (1), Μαλέικο 3 (1), Γκάνκεβιτς 4, Κούλικοφ 9.