Ανετη επικράτηση επί της Ουκρανίας για την Εθνική Εφήβων-13 ριμπάουντ μάζεψε ο Μήτογλου

Με απίστευτη εμφάνιση στην τρίτη περίοδο (επιμέρους σκορ 34-9) η Εθνική Εφήβων επιβλήθηκε με 76-51 της Ουκρανίας στον δεύτερό της αγώνα για τις θέσεις 9-16 του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που διεξάγεται στην Λετονία. Φοβερή εμφάνιση από το Μήτογλου που μάζεψε 13 ριμπάουντ.

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε καλύτερα το ματς (6-0 και 16-9) και στις αρχές της δεύτερης περιόδου έφτασε στο +10 (23-13). Η Ουκρανία αντεπιτέθηκε και προηγήθηκε για πρώτη και τελευταία φορά στο ματς στο τέλος του ημιχρόνου (27-28).

Η συνέχεια ανήκε αποκλειστικά στους παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου που έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με επί μέρους σκορ 34-9 και εκτόξευσαν τη διαφορά στο 61-37. Η Εθνική όχι απλώς υπερασπίστηκε εύκολα, αλλά και διεύρυνε το προβάδισμά της μέχρι και τους 32 πόντους (74-42).

Την Τετάρτη το ελληνικό συγκρότημα αναμετράται στις 16:15 με τη Σλοβενία, που στο άλλο παιχνίδι του ομίλου επικράτησε 85-77 της Βουλγαρίας.

Δεκάλεπτα: 16-13, 27-28, 61-37, 76-51.
ΕΛΛΑΔΑ (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος, Παπαδιονυσίου 3, Κεφάλας 3 (1), Σπυριδωνίδης 18 (1), Μήτογλου 4, Σπυρόπουλος 1, Χατζηνικόλας 3 (1), Λιάπης 7 (1), Κουζέλογλου 2, Σταμάτης 13 (3), Διαμαντάκος 16, Κώττας 6.
ΟΥΚΡΑΝΙΑ (Χαρτσίνσκι): Σιντόροφ 6, Μπογιάρκιν 10 (1), Τοντογισένκο 2, Κόμπετς 3 (1), Σάχνιουκ 1, Σαλάμοφ 7, Πρίμακ 8 (2), Αντίποφ 12 (1), Προκοπένκο 2.