Πρόκριση στην επόμενη φάση για την Εθνική γυναικών-Επικράτησε με 43-58 της Εσθονίας

Με πολύ καλή απόδοση στην άμυνα η Εθνική γυναικών επιβλήθηκε με 43-58 της Εσθονίας και προκρίθηκε αήττητη στην δεύτερη προκριματική φάση για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του 2015.

Εκεί θα βρεθεί αντιμέτωπη με το Ισραήλ την Πολωνία και μάλλον την Βουλγαρία.

Οι διεθνείς μας έκαναν σήμερα το καλύτερό τους παιχνίδι και παίζοντας εκπληκτική άμυνα πήραν από τα πρώτα λεπτά προβάδισμα με διαφορά μεγαλύτερη των δέκα πόντων.

Όπως αναφέρει το www.basketblog.gr τα κορίτσια του Τζώρτζη Δικαουλάκου, έδειξαν από το πρώτο λεπτό πως… δεν αστειεύονται! Εκτός του ότι πήραν το προβάδισμα στο σκορ από πολύ νωρίς (8-15) κατάφεραν να φορτώσουν με φάουλ τις Εσθονές (έξι στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου).

Ο καλός ρυθμός διατηρήθηκε και κατά το δεύτερο δεκάλεπτο, με τις Ελληνίδες να αυξάνουν τη διαφορά στους 13 πόντους (10-23) επτά λεπτά πριν τη λήξη του. Με το πέρασμα του χρόνου, κατάφεραν να ανοίξουν την ψαλίδα μέχρι και τους 15 πόντους και το τέλος του ημιχρόνου ήρθε με 19-33.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, η Εθνική Ελλάδας κυριάρχησε και πάλι στον αγωνιστικό χώρο, αγγίζοντας μέχρι και τους +19 (25-44).

Δεκάλεπτα: 8-15, 19-33, 31-44, 43-58

ΕΣΘΟΝΙΑ (Λέβκοϊ): Πουού 2, Ρεμπανιέ 2 (7ριμπ, 1ασ), Νικολάι 13 (4ριμπ, 3ασ), Ροσενφελντ, Άντερσον 6 (5ριμπ), Ποκ, Μπράτκα 10 (4ριμπ), Τέπο 2, Μεσίλα-Κααρμαν 8 (4ριμπ).

ΕΛΛΑΔΑ (Δικαιουλάκος): Καλέντζου 7 (1ριμπ, 2ασ), Δημητράκου 12 (1ριμπ, 1ασ), Χατζηνικολάου 8 (6ριμπ), Νικολοπούλου, Σπυριδοπούλου 2 (4), Παπαμιχαήλ 10 (4ριμπ, 3ασ), Λύμουρα 4 (3ριμπ, 4ασ), Σωτηρίου 7 (7ριμπ), Κοσμά, Σπανού 8 (4ριμπ)