Εύκολη νίκη επί της Γερμανίας για την Εθνική γυναικών

Ανετα επικράτησε της Γερμανίας όπως δείχνει το τελικό 61-42 η Εθνική γυναικών στην πρεμιέρα των αγώνων της για το τουρνουά του Λονδίνου.

Οπως γράφει το www.insidesports.gr η Εθνική ομάδα ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι και γρήγορα γρήγορα με 9-0 επί μέρους σκορ πήρε μια διαφορά ασφαλείας από την αρχή. Η Γερμανική ομάδα προσπάθησε να αντιδράσει όμως η άμυνα μας δεν επέτρεπε και πολλά πολλά με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με 24-16 υπέρ της Ελλάδος. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι άμυνες έπαιξαν σημαντικό ρόλο και το σκορ κρατήθηκε χαμηλά με την Εθνική μας να κλείνει το ημίχρονο μπροστά με 32-22.

Στο δεύτερο μισό το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βρήκε κάποια εύκολα καλάθια, πίεσε όσο έπρεπε και αύξησε τη διαφορά σε 47-31. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η άμυνα ζώνης της Εθνικής μας ήταν εξαιρετική όλα λειτούργησαν όπως ακριβώς έπρεπε και το τελικό 61-42 ήρθε απολύτως φυσιολογικά για μια Εθνική ομάδα που έδειξε ότι βρίσκει τα πατήματα της από το πρώτο κιόλας επίσημο φιλικό.

Θετικό λοιπόν το πρώτο τεστ της Εθνικής η οποία αύριο στις 16:30 θα τεθεί αντιμέτωπη με το Ισραήλ και την Δευτέρα (19:30) με την Μεγάλη Βρετανία.

Δεκάλεπτα: 24-16, 32-22, 47-31, 61-42
ΕΛΛΑΔΑ (Δικαιουλάκος): Καλέντζου 2, Σταμάτη 10, Δημητράκου 10, Χατζηνικολάου 8, Νικολοπούλου 2, Σπυριδοπούλου, Παπαμιχαήλ 6, Λύμουρα 3, Σωτηρίου 7 (1), Κοσμά 3 (1), Σκιαδοπούλου 2, Σπανού 8.

Στο άλλο ματς του τουρνουά η Μ. Βρετανία  επικράτησε με 73-64 του Ισραήλ.