Πήρε το ντέρμπι του «λεκανοπεδίου» στο Πανελλήνιο εφήβων ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 79-73 τον Πανιώνιο στο σημαντικότερο σημερινό παιχνίδι της τελικής φάσης του 40ου Πανελληνίου Εφήβων που διεξάγεται στην Πάτρα.

Όπως γράφει το http://www.esperosaopa.gr/ με το οποίο υπάρχει συνεργασία του μπλογκ, «το παιχνίδι εξελίχτηκε έτσι όπως το περίμεναν οι φίλοι του μπάσκετ, ένα μεγάλο ντέρμπι, το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 27-18 στο 13ο λεπτό, αλλά ο Παναθηναϊκός με αιχμή στην επίθεση τον Γιαννίκο και σε ρόλο δημιουργού τον Χαραλαμπόπουλο πλησίασε σε 33-32 λίγο αργότερα. Προσπέρασε μισό λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου με 39-38, αλλά με τρίποντο του κορυφαίου του Πανιωνίου, Αγραβάνη στην εκπνοή η ομάδα της Νέας Σμύρνης πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια με 41-39.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης με τον Χαραλαμπόπουλο να δημιουργεί και τον Διαμαντάκο να βοηθά τον Γιαννίκο στο σκοράρισμα, ο Παναθηναϊκός προσπέρασε στο 25ο λεπτό 51-48 και δύο λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου με 60-54. Όμως ο Πανιώνιος δεν τα παράτησε, αφού πέντε λεπτά πριν το τέλος μείωσε σε 70-68 με τρίποντο του Τολιόπουλου και στην αμέσως επόμενη φάση κρίθηκαν τα πάντα. Ο Τολιόπουλος έκλεψε την μπάλα και αστόχησε σε λέι-απ και ακολούθως ο Διαμαντάκος με καλάθι και εύστοχη βολή έκανε το 75-70 δίνοντας αέρα νίκης στον Παναθηναϊκό».

Δεκάλεπτα: 19-18, 41-39, 59-62, 73-79
Διαιτητές: Παναγιώτου-Κωνσταντινόπουλος
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Δεγαϊτας): Τολιόπουλος 22 (4), Παππάς, Πετρόπουλος 10, Τσιμπούκης 4(1), Τσιλάγας 4, Αγραβάνης 16 (2), Μπίλλης 14 (2), Γεωργιάδης 3 (1), Αλεξιάς, Ψωμιάδης
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Παπαδόπουλος): Ερεμπενάζιε 7, Τσιβελέκας 4, Δαφαλιάς, Γιαννίκος 28(4), Γκιουζέλης 1, Λουκάς, Χαραλαμπόπουλος 9 (1), Θεοδώρου 7 (1), Νικολακόπουλος, Διαμαντάκος 20, Αναγνωστάκης 3.