Στον τελικό της Γ2 ΕΚΑΣΘ ανδρών Αστέρας Πλαγιαρίου και Ιππότες Χαριλάου-Αποκλειστικό φωτορεπορτάζ από τους δύο ημιτελικούς

Οι δύο ημιτελικοί για την ανάδειξη του υπερπρωταθλητή της Γ2 κατηγορίας ήταν τα μοναδικά παιχνίδια του σημερινού προγράμματος της ΕΚΑΣΘ. Οι αγώνες διεξήχθησαν στο ΕΑΚ Νεάπολης και συγκέντρωσαν το ενδιαφέρον αρκετών φίλων του αθλήματος.

Στο πρώτο παιχνίδι ο Αστέρας Πλαγιαρίου καλύτερος στην τελευταία περίοδο επικράτησε του Πειραματικού με 56-50, ενώ το ίδιο συνέβη και στο δεύτερο αγώνα, όπου οι Ιππότες Χαριλάου επιβλήθηκαν με 63-47 του Ορφέα Σουρωτής. Αναλυτικά οι αγώνες:

ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΛΑΓΙΑΡΙΟΥ   56
ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ  50
Ο Αστέρας Πλαγιαρίου ήταν ο μεγάλος νικητής του πρώτου χρονικά αγώνα της ημέρας καθώς επικράτησε με 56-50 του Πειραματικού. Οι παίκτες του Γιάννη Τσεσμετζή ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν στα πρώτα λεπτά με 0-5 και στο 16ο λεπτό με ντάμπλ-σκορ (11-22). Ένα σερί 12-0 για τον Αστέρα έφερε την ομάδα του Λευτέρη Μουρατίδη μπροστά στην ανάπαυλα. Στην Τρίτη περίοδο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι ενώ η τελευταία περίοδος ανήκει στους νικητές που έφυγαν δίκαια με το ροζ φύλλο. Να σημειωθεί ότι στο 25ο λεπτό αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή ο προπονητής του Αστέρα.
Δεκάλεπτα: 11-15, 23-22, 35-37, 56-50
Διαιτητές: Φούντζηλας-Λουλουδιάδης
ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΛΑΓΙΑΡΙΟΥ(Μουρατίδης): Νταβαρίνος 4, Μοσχούλας 14(1), Δημητρίου 7, Βλάχος 6(2), Ποτουρίδης, Κατσαρός, Μελαχροινός 6, Καρυώτης, Μάλτος 7, Μερίτσης 12.
ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ(Τσεσμετζής): Κάπτσης, Ξυδάς Α. 2, Χορταριάς 5(1), Λαζαρίδης 6(2), Κεχαγιάς 5(1), Δημητριάδης, Δεμερτζής 13(1), Πετρίδης 8, Δανιηλίδης, Βλάχος 9, Ξυδάς Γ., Πεχλιβάνης.

ΙΠΠΟΤΕΣ ΧΑΡΙΛΑΟΥ       63
ΟΡΦΕΑΣ ΣΟΥΡΩΤΗΣ       48
Καθαρή επικράτηση για τους Ιππότες Χαριλάου με το ευρύ 63-48 επί του Ορφέα Σουρωτής. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι ήταν κοντά στο σκορ για τρία δεκάλεπτα όμως στο τέλος η εμπειρία των νικητών κέρδισε τον ενθουσιασμό της νεανικής ομάδας του Χρήστου Γραφιαδέλη.
Δεκάλεπτα: 12-11, 23-19, 39-34, 63-48
Διαιτητές: Σιταρίδης-Γαβριηλίδου
ΙΠΠΟΤΕΣ ΧΑΡΙΛΑΟΥ(Μπλέρης): Γιαπουτζίδης 1, Ραϊδης 20(2), Δοβλέτογλου 2, Χαραλαμπίδης 2, Νίκου 14(2), Γιαγκόπουλος 5(1), Γαλής 2, Μακεδών 5, Λιάκος 11, Ράντος 2.
ΟΡΦΕΑΣ ΣΟΥΡΩΤΗΣ(Γραφιαδέλης): Γκυλάπης, Φουρλάκης 5, Ηρακλής 3(1), Αρχοντής, Αλεξιάδης 2, Καλογιαννίδης 15(1), Ταμπάκης 3(1), Χαριτίδης 4, Βουρτζιάδης 4, Γιοσάτζε 8, Λάππας 4, Τσώνης.