Με το ένα πόδι στην φάιναλ-φορ το παιδικό του Αρη

Καλύτεροι μετά την δεύτερη περίοδο οι παίδες του Αρη επικράτησαν με 52-75 στο Νέο Ρύσιο της Αναγέννησης και έκαναν σημαντικό βήμα για την πρόκριση στις τέσσερις καλύτερες ομάδες της Θεσσαλονίκης.

Το Ρύσιο ξεκίνησε πολύ δυνατά και προηγήθηκε με 6-0, όμως στην συνέχεια ο Άρης πίεσε και έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο μέχρι το 18ο λεπτό όμως ο Άρης μ’ ένα ξέσπασμα στα τελευταία δύο λεπτά, ξέφυγε με 28-40.

Στην αρχή του τετάρτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι έκαναν μια τελευταία προσπάθεια και κατάφεραν να μειώσουν μέχρι και τους οκτώ πόντους,  τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη αγώνα. Όμως οι «κιτρίνοι» πολύ καλύτεροι στο τέλος καθάρισαν το παιχνίδι και πιθανότατα την πρόκριση.

Δεκάλεπτα: 17-20, 28-40, 40-50, 52-75
Διαιτητές: Τσούλης-Γαζέτας Α.
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΝΟΥ ΡΥΣΙΟΥ (Καράκος): Παπαστεργίου, Ασλανίδης 2, Μίτρε 6(2), Βλαχόπουλος, Γερομαρκάκης 9, Τουρνάς 21(2), Τσιριγκάκης 6, Κορδώνιας 9(1), Πάλτι, Κυριακίδης.
ΑΡΗΣ (Κεσαπίδης): Σιδηρόπουλος 14(2), Καρασίμος 6, Φλιώνης 25(1), Τσιρόπουλος 2, Παουλεάνου 8(1), Κοσμάς, Βαγιωνάς 7, Σιδηροηλίας 1, Φώτογλου 12.