Στην παράταση πέρασε από την Περαία ο Μακεδονικός

Ένα ακόμη «γκραν-γκινιόλ» παίχθηκε πριν από λίγο στο κλειστό της Περαίας όπου ο Μακεδονικός επικράτησε μετά από πεντάλεπτο έξτρα χρόνο του Αχιλλέας Θερμαϊκού με 69-72.

Οι γηπεδούχοι που ήταν από την αρχή πίσω στο σκορ, βρέθηκαν να χάνουν με 26-40 στο 25ο λεπτό. Με ένα φοβερό ντεμαράζ έκαναν το 44-44 στις αρχές της τελευταίας περιόδου, αλλά ο Μακεδονικός ξαναπέρασε στα μέσα της με 49-56. Το παιχνίδι έστειλε στην παράταση με σουτ 4 δεύτερα και 8 οκτώ δέκατα πριν το τέλος του κανονικού αγώνα η Αθιαννά που ήταν όμως και μοιραία καθώς σούταρε τρίποντο στο τέλος της παράτασης που δεν βρήκε στόχο.
Δεκάλεπτα: 10-16, 21-29, 40-44, 64-64(κ.α.), 69-72
Διαιτητές: Εμμανουήλ-Αντωνογιαννάκη
ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΘΕΡΜΑΪΚΟΥ(Χατζηζωγίδου): Αθιαννά 10, Οζπαπαδοπούλου Σ. 6, Κιλιγκαρίδου 15(2), Σπανούδη 11, Κουβελιώτη 1, Καρακασίδου 17, Παντελίδου 8, Γραβάνη.
ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ(Σταϊκοπούλου): Γεωργιάδου 12(1), Αντικατζίδου, Παντελιάδου 14, Κόλλια 10, Πεχλιβανίδου 6(1), Βλάχου, Πρωτογέρου 13, Κέκελη 11, Ταρπαγκου Α., 6, Ταρπάγκου Φ.