Στην παράταση πέρασε από το Ελληνικό ο Ικαρος

Συγκλονιστικό ήταν το παιχνίδι μεταξύ Ελληνικού και Ικαρου που τελείωσε με νικήτρια την ομάδα της Καλλιθέας (60-63) ύστερα από παράταση.

Όπως γράφει το www.weplayball.gr oι φιλοξενούμενοι πιο έμπειροι πήραν μια μεγάλη νίκη και θα αντιμετωπίσουν τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία στα προημιτελικά. Το Ελληνικό μπήκε πιο δυνατά στο πρώτο ημίχρονο και πήρε από την αρχή μια διαφορά στο σκορ. Όμως ο Ίκαρος από την τρίτη περίοδο και μετά έκλεισε πολύ την άμυνά του στη ρακέτα με στόχο να περιορίσει την Μπροκ και έδωσε ελεύθερα τρίποντα στο Ελληνικό, που ήταν πολύ άστοχο. Η Τζεγιαννάκη οργάνωσε εξαιρετικά το παιχνίδι στην επίθεση και μαζί με την Κουτσουνούρη που ντεμπουτάρισε, ηγήθηκαν μιας μεγάλης ανατροπής του Ικάρου, που προηγήθηκε με 48-38 και 51-42 στο 30'. Στην τέταρτη περίοδο το Ελληνικό προσπάθησε να περάσει την μπάλα στη ρακέτα, όπου υπερτερούσε και βελτίωσε την άμυνά του με αποτέλεσμα το ματς να γίνει ντέρμπι. Ο Ίκαρος προηγήθηκε με 56-53 αλλά στα 24'' η Τσουκαλά με τρίποντο έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί μίλησε η Έρβινγκ, που γενικά ήταν άστοχη αλλά πέτυχε σημαντικά καλάθια στην τελευταία περίοδο και στον έξτρα χρόνο, το Ελληνικό μείωσε σε 60-61 και με δύο βολές της Τζεγιαννάκη διαμορφώθηκε το τελικό 60-63 αφού το τελευταίο τρίποντο της Σταμάτη για την ισοφάριση ήταν άστοχο.
Δεκάλεπτα : 21-12, 34-27, 42-51, 56-56 (κ. α.), 60-63
Διαιτητές : Διμπινούδης-Μπούκας
ΣΟΥΡΜΕΝΑ/ΕΛΛΗΝΙΚΟ (Καπογιάνη-Παντελάκης): Αξιοπούλου 2, Σταμάτη 5(1), Ευμορφοπούλου 2, Τσουκαλά 12(1), Μπαλτά 2, Χαλιβέρα 8, Σπαθάρη 3(1), Μπόνη 7(1), Μπροκ 19(1), Μουρντ.
ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Λειβάδης-Γωνιωτάκη): Τζεγιαννάκη 11, Καλογήρου 12(2), Αθανασίου 5(1), Λουκάτου 6 , Ρουμπελάκη, Σαμολαδά, Οικονομάκη, Κουτσουνούρη 12, Γιαννακοπούλου, ¨Ερβινγκ 16(3).