Περίπατος για τον Αθηναϊκό στα Εξάρχεια-Εκπληκτική η Κοσμά με 27 πόντους

Εντυπωσίασε ο SONY Αθηναϊκός στην πρώτη του επίσημη εμφάνιση, καθώς με μεγάλη πρωταγωνίστρια την Αφροδίτη Κοσμά που σημείωσε 27 πόντους, επικράτησε του Αστέρα Εξαρχείων με 43-81 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Γυναικών.

Οι παίκτριες του Γιώργου Ζευγώλη δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλό τους και από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο έκτισαν μια διαφορά ασφαλείας (8-28). Με την ίδια ενέργεια και τον ίδιο επιθετικό ρυθμό συνέχισε ο Αθηναϊκός και στην δεύτερη περίοδο και με την λήξη του ημιχρόνου πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι υπέρ του με 24-43.

Οι νταμπλούχες δεν επαναπαύτηκαν και μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, προσέφεραν σκορ και θέαμα, καθώς το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, τις βρήκε να προηγούνται με 36 πόντους διαφορά (28-64), έχοντας περιορίσει επιθετικά τον Αστέρα ο οποίος σημείωσε μόλις τέσσερις πόντους στην συγκεκριμένη περίοδο. Το προβάδισμα του SONY Αθηναϊκού συνέχισε να αυξάνεται και άγγιξε την μέγιστη τιμή του, που ήταν οι 39 πόντοι (28-67), όταν στις αρχές της τέταρτης περιόδου η Αφροδίτη Κοσμά ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων.

Δεκάλεπτα: 8-28, 24-43, 28-64, 43-81
Διαιτητές: Σκούτας-Αποστολίδης
ΑΣΤΕΡΑΣ ΕΞAΡΧΕΙΩΝ (Κουλουριώτης): Δελή 8(2), Βλάχου 6, Γλυνιαδάκη 7, Μαρίνου 5, Τσακιρίδου 4, Καστ 9, Μπαζίμα 4.
ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζευγώλης): Λύμουρα 6 (6 ασίστ, 5 ριμπάουντ), Σπαθάρου 3 (3 ασίστ), Καζαντζίδου 5(1), Κασάπογλου 5(1), Ζότοβα 2, Κεχαγιά 13 (3 ασίστ), Χαλικιά 2, Καμμένου, Κοσμά 27 (4/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κυριακοπούλου 5, Βουκίσεβιτς 6, Ισκίογλου 7.