Ενδέκατη θέση στο Πανευρωπαϊκό για την Εθνική Εφήβων-Επιβλήθηκε με 83-69 της Ουκρανίας

Παίζοντας εντυπωσιακά στην επανάληψη σε άμυνα και επίθεση η Εθνική Εφήβων επικράτησε με 83-69 της Ουκρανίας και κατέκτησε την 11η θέση στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Η Εθνική μας μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφερε να πάρει γρήγορα μια μικρή διαφορά 5 πόντων (7-2 στο 2'). Οι Ουκρανοί όμως αντέδρασαν και δεν άφησαν τη διαφορά να ξεφύγει και στο 5΄ πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ με την Ουκρανία να προηγείται με 20-18 στη λήξη του δεκαλέπτου.

Η Ελλάδα κατάφερε να περάσει και πάλι μπροστά μετά από πολύ ώρα στο 15' (27-26) με τρίποντο του Σλαφτσάκη. Η Ουκρανία πήρε και πάλι το προβάδισμα 2 λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου (36-33) και το ημίχρονο τελείωσε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες (40-40).

Οι παίκτες του Γιώργου Βλασσόπουλου ξεκίνησαν εξαιρετικά το τρίτο δεκάλεπτο και πήραν διαφορά 7 πόντων (52-45 στο 24'), η οποία ήταν και η μεγαλύτερη μέχρι εκείνο το σημείο στο παιχνίδι. Στη συνέχεια 1 λεπτό πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου η «γαλανόλευκη» πήρε διψήφια διαφορά (64-52) με 4 συνεχόμενους πόντους του Μποχωρίδη για κλείσει το δεκάλεπτο στο 64-54.

Η Εθνική μας διατήρησε τη διαφορά σε διψήφια νούμερα και στην τέταρτη περίοδο και δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα μέχρι να φτάσει στη τελική επικράτηση και το 83-69 ήρθε σχετικά εύκολα. Πρώτος σκόρερ της Εθνικής ο Σλαφτσάκης, που μαζί με τον Αγραβάνη πέτυχαν από 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 18-20, 38-40, 64-54, 83-69
ΕΛΛΑΔΑ (Βλασσόπουλος): Μποχωρίδης 15 (1), Αγγέλου 3, Γόντικας 8, Καλογιαννίδης 16 (1), Σλαφτσάκης 17 (1), Νικολακόπουλος, Καμπερίδης 5, Αγραβάνης 17 (2), Τσόντζος 2, Φακοπουλίδης.
ΟΥΚΡΑΝΙΑ (Καρτζίνσκι) : Κόζαντσουκ 8, Κούντρια, Μπογιάρκιν 5 (1), Πιστσίκοφ 8 (1), Λουγκόφτσοφ 2, Σεφτσένκο 5 (1), Σμιρνόφ 2, Πετρόφ 9, Σάκχνιουκ 13, Ζεγκρέμπα 7, Κορένιουκ 10.