Ηττα στις λεπτομέρειες από την Σουηδία για την Εθνική Νεανίδων

Δεν τα κατάφερε η Εθνική Νεανίδων στο κρίσιμο σημερινό παιχνίδι και ηττήθηκε ύστερα από συγκλονιστικό αγώνα με 56-58 από την Σουηδία.

Οι διεθνείς μας προηγήθηκαν με 56-50 με τρίποντα των Σταμολάμπρου και Τάρλα, όμως οι Σουηδέζες με σερί  8-0 κατάφεραν να πάρουν τη νίκη.
Δυναμικά ξεκίνησε την αναμέτρηση η Σουηδία και ήταν μπροστά στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα της πρώτης περιόδου, αλλά οι Ελληνίδες παίκτριες δεν άφησαν τις αντιπάλους τους να ξεφύγουν στο σκορ και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε 14-19 με την Σουηδία να προηγείται.
Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο, το τέλος του οποίου βρήκε την Σουηδία να προηγείται με πέντε πόντους (29-34). Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου η Σουηδία βρέθηκε μπροστά με 7 πόντους (33-40) στο 25ο λεπτό. Απο εκεί και πέρα η Ελληνική ομάδα ανέβασε ρυθμό μείωσε την διαφορά. Η Νικολίνα Ιωαννίδου στις αρχές της τέταρτης περιόδου ισοφάρισε το ματς σε 43-43. Οι διεθνείς  είχαν διαφορά έξι πόντων (56-50) στο 38ο λεπτό, με ένα τρίποντο της Αννας-Νίκης Σταμολάμπρου και ένα της Βασιλικής Τάρλα. Η Σουηδία έτρεξε ένα σερί 7-0 και 20'' πριν από το τέλος το σκορ ήταν 56-57.
Εξι δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, η Βασιλική Τάρλα αστόχησε σε σουτ δύο πόντων και η Χέρσλερ από την γραμμή των ελευθερων βολών διαμόρφωσε το τελικό 56-58. Το τελευταίο σουτ του αγώνα πήρε η Σταμολάμπρου, αλλά το τρίποντο της δεν βρήκε στόχο.
Μεγάλη πρωταγωνίστρια για την ελληνική ομάδα ήταν η Αννα-Νίκη Σταμολάμπρου η οποία πέτυχε 18 πόντους και μάζεψε 5 ριμπάουντ. Για την Σουηδία η Παυλίνα Χέρσλερ έκανε πράγματα και θαύματα, καθώς φόρτωσε το καλάθι της ελληνικής άμυνας με 23 πόντους, ενώ μάζεψε και 9 ριμπάουντ.
Δεκάλεπτα: 14-19, 29-34, 40-43, 56-58
ΕΛΛΑΔΑ (Βελισσαράκος): Σταμολάμπρου 18 (4), Στυλιάρα, Παπαβασιλείου 2, Σιδέρη 2, Τάρλα 9 (1), Καλομιτσίνη, Ιωαννίδου 8 (2), Λάβλι 10, Εμμανουηλίδου, Φουράκη Β. 2, Φουράκη Σ. 5.
ΣΟΥΗΔΙΑ (Γιόχανσον): Έρικσον 3 (1), Στρόμπεργκ, Φρίκμπο 12 (4), Λίντεν, Ιλιτς 6 (2), Χάνσον 9 (1), Μέλστρομ 5, Μίρκοβιτς, Χέρσλερ 23 (1).