Ηττα από την Ρωσία για την Εθνική Νεανίδων

Την πρώτη της ήττα γνώρισε η Εθνική Νεανίδων στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Ρουμανίας, καθώς δεν τα κατάφερε απέναντι στην Ρωσία.

Οι διεθνείς μας πλήρωσαν το άσχημο ξεκίνημα στο πρώτο ημίχρονο και έχασαν με 57-45. Η Σταμολάμπρου ήταν για άλλη μια φορά η πρώτη σκόρερ και η καλύτερη παίκτρια της ομάδας μας.
Στις αρχές του αγώνα οι παίκτριες του Γιώργου Βελισσαράκου έδειξαν ότι θα μπορούσαν να παλέψουν για το θετικό αποτέλεσμα. Στο 7΄ προηγήθηκαν με 10-9. Από κει και πέρα η Ρωσία βελτίωσε την άμυνα της και σταδιακά άνοιξε υπέρ της την διαφορά στο σκορ (11-18 στο 10΄ και 19-36 στο 17΄).Το ημίχρονο έκλεισε με 23-36.
Στην επανάληψη βελτιώθηκε και μείωσε σε 39-45 στο 29ο λεπτό. Η προσπάθεια όμως δεν είχε ανάλογη συνέχεια και έτσι ήρθε το τελικό 45-57. Αύριο στις 13.30 η Εθνική αντιμετωπίζει τη Τουρκία στην αυλαία των αγώνων του Β΄ Ομίλου της διοργάνωσης.
Δεκάλεπτα: 18-11, 36-23, 48-39, 57-45

ΡΩΣΙΑ (Σουλτσένκο): Σαφόνοβα 1, Σχτσέτινα 2, Φεντόροβα, Χαγκοβσκαγια 4, Μπαιζρόβα 4, Μαρτσένκοβα 6, Γκρίνσκεβιτς 3 (1), Νοβίκοβα 9 (1), Ράζχεβα 20 (1), Ριάμποβα 2, Γκλάντκοβα 3, Σοροκίνα 3.
ΕΛΛΑΔΑ (Βελισσαράκος): Σταμολάμπρου 16 (2), Παπαβασιλείου 4, Σιδέρη, Τάρλα 6, Καλομιτσίνη, Ιωαννίδου 5 (1), Λάβλι 8, Εμμανουηλίδου 4, Κόλια, Φουράκη Β. 2, Φουράκη Σ.