Εχασε από την Γαλλία η Εθνική Νεανίδων

Την πρώτη της ήττα στην δεύτερη φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος γνώρισε πριν από λίγο η Εθνική Νεανίδων που έχασε με 42-64 από την Γαλλία.

Το άσχημο ξεκίνημα επηρέασε τις διεθνείς μας που δεν κατάφεραν ποτέ να περάσουν μπροστά στο σκορ.
Η ελληνική ομάδα δεν ξεκίνησε καλά στην αναμέτρηση και βρέθηκε πίσω  στο σκορ με 10 πόντους (0-10) στο 4ο λεπτό του αγώνα. Οι Γαλλίδες εκμεταλλεύτηκαν πλήρως την επιθετική δυστοκία των Ελληνίδων και έκλεισαν το δεκάλεπτο με 8-19.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτριες της Γαλλίας κατάφεραν να ανεβάσουν την διαφορά ακόμα και στους 17 πόντους (12-29) στο 15ο λεπτό. Στο τέλος της περιόδου οι παίκτριες του Γιώργου Βελισσαράκου κατάφεραν να μειώσουν σε 21-31.
Το σκηνικό της αναμέτρησης δεν άλλαξε στα δύο επόμενα δεκάλεπτα, με την Εθνική ομάδα της Γαλλίας να ελέγχει τον ρυθμό και να φτάνει στην άνετη νίκη με 42-64 και να παραμένει αήττητη στην διοργάνωση.
Τα ποσοστά των Ελληνίδων παικτριών δεν τους επέτρεψαν να διεκδικήσουν τη νίκη κόντρα στην Γαλλία, καθώς οι διεθνείς είχαν 32,1% στα δίποντα και 18,2 στα τρίποντα. Η Στέλλα Φουράκη ήταν η πρώτη σκόρερ της Εθνικής με 12 πόντους, ενώ 8 πόντους σημείωσε η Βασιλική Τάρλα. Η Μαμινιάν Τουρέ ήταν η πρωταγωνίστρια για την Γαλλία καθώς πέτυχε 16 πόντους.
Δεκάλεπτα: 8-19, 21-31, 36-48, 42-64
ΕΛΛΑΔΑ (Βελλισαράκος): Σταμολάμπρου 6 (2), Στυλιάρα, Παπαβασιλείου, Σιδέρη, Τάρλα 8, Καλομιτσίνη, Ιωαννίδου 6, Εμμανουηλίδου, Κόλια 2, Φουράκη Β. 2, Φουράκη Σ. 12.
ΓΑΛΛΙΑ (Φουρνιέ): Φαγκνέζ, Μπαντιάν 6, Τουρτσίνοβιτς 7 (1), Επούπα 10, Τουρέ 16 (4), Λίτχαρντ 3 (1), Ντεβιλέρ 1, Αγιάγι 8, Ντζάλντι Τάμπντι 4, Μανέ, Γκαγιέ, Σισόκο 9 (3).