Περίπατος στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού για την Εθνική Νεανίδων-Με κορυφαία την Σταμολάμπρου κέρδισε με 69-52 την γηπεδούχο Ρουμανία

Αισιόδοξα μηνύματα εξέπεμψε στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού Νεανίδων, η Εθνική μας ομάδα που επικράτησε με 69-52 της «οικοδέσποινας» Ρουμανίας.

Οι διεθνείς με κορυφαία την Θεσσαλονικιά Αννα Νίκη Σταμολάμπρου, ήταν εξαιρετικές στην επανάληψη και έφθασαν άνετα στην επικράτηση.
Η Ελληνική ομάδα ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο το ματς και από το 4ο λεπτό πήρε διαφορά πέντε πόντων (10-5) την οποία διατήρησε μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.
Στην δεύτερη περίοδο η Ρουμανία εμφανίστηκε βελτιωμένη και κατάφερε να ισοφαρίσει το σκορ στο 14' (22-22) και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να πηγαίνου χέρι χέρι στο σκορ.
Στην επανάληψη η Άννα Σταμολάμπρου πήρε... το όπλο της και στο 25' η διαφορά έφτασε στο +11 (45-34) υπέρ της ελληνικής ομάδας. Η Ρουμανία προσπαθούσε να πλησιάσει στο σκορ αλλά μάταια, καθώς η ομάδα του Γιώργου Βελισσαράκου ανέβασε κι άλλο την διαφορά και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου το σκορ ήταν 54-37.
Στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό και η ελληνική ομάδα πήρε τη νίκη επί της Ρουμανίας με 69-52 στην πρεμιέρα της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.
Δεκάλεπτα: 20-13, 29-27, 54-37, 69-52
Ελλάδα(Βελισσαράκος): Σταμολάμπρου 25(2), Παπαβασιλείου 6, Σιδέρη, Τάρλα 7(1), Καλομιτσίνη, Ιωαννίδου 2, Λάβλι 10, Εμμανουηλίδου 6, Κόλλια, Φουράκη Β. 2, Φουράκη Σ. 11.
Ρουμανία : Γκριγκόρε 7, Μπλανάρου, Λόβας 8, Ραιλεάνου 7, Ντεμετέρ 2, Ντουμιτράτσε 4, Αρντελεάν 8, Γκαβρίλα 9, Ντομοκός, Ουσουρέλου 3 (1), Αβράαμ 4.