Για την ένατη θέση η Εθνική Παίδων-Κέρδισε με 64-80 την Ουκρανία

Εντυπωσιακή στην τρίτη περίοδο (επιμέρους σκορ 9-18), η Εθνική Παίδων επικράτησε με 64-80 της Ουκρανίας και θα αγωνιστεί αύριο στις 20:15 με την Λιθουανία ή την Λετονία για την ένατη θέση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που ολοκληρώνεται μεθαύριο στα γήπεδα των πιθανών αντιπάλων της Ελλάδας.

Όπως γράφει το www.basketblog.gr οι δύο ομάδες ξεκίνησα εξίσου καλά με αποτέλεσμα να βρίσκονται κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά. Η «γαλανόλευκη» πήρε μία μικρή διαφορά (6-9, 11-13), η οποία σε καμία περίπτωση δεν μπορούσε να χαρακτηριστεί ασφαλείας. Οι Ουκρανοί προσπαθούσαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ, αλλά η πολύ καλή βραδιά του Σταμάτη (10 πόντοι στο πρώτο δεκάλεπτο) δεν τους το επέτρεπε.

Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε και στη δεύτερη περίοδο. Η Ουκρανία προσπαθούσε να πάρει το προβάδισμα, αλλά αδυνατούσε. Η Ελλάδα -έστω και δύσκολα- παρέμενε σε θέση οδηγού χάρη στην καλή περιφερειακή της λειτουργία. Η μάχη των ριμπάουντ ήταν για τα καλά… χαμένη (23-8 υπέρ της Ουκρανίας, αλλά όσο οι αντίπαλοί μας δεν το εκμεταλλεύονταν, η ομάδα του Μάνου Μανουσέλη διατηρούταν μπροστά στο σκορ (39-41 στο 20').

Στην επανάληψη το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπήκε αποφασισμένο να «καθαρίσει την μπουγάδα». Και τα κατάφερε! Η τριάδα των Σταμάτη - Τολιόπουλου - Οικονομόπουλου στην περιφέρεια έκανε εξαιρετική δουλειά συμβάλλοντας τα μέγιστα στην μετατροπή του «εύθραυστου» +2 (39-41) του ημιχρόνου σε +13 (44-57) στο 26ο λεπτό. Η διαφορά διατηρήθηκε με σχετική άνεση σε διψήφια επίπεδα μέχρι το τέλος της περιόδου, με την Ελλάδα να έχει σαφές προβάδισμα εν όψει της συνέχειας.

Οι Ουκρανοί έμοιαζαν, πλέον, ανήμποροι να αντιδράσουν. Η «γαλανόλευκη» είχε τον πλήρη έλεγχο του ρυθμού και με τον Ζόρζο να σκοράρει κατά ριπάς η διαφορά αυξήθηκε ακόμα περισσότερο (48-66 στο 32'). Το νερό είχε μπει, πλέον, στο αυλάκι και δεν γύριζε πίσω. Το προβάδισμα της Εθνικής μας παρέμενε σε διψήφια επίπεδα, με το τελικό 80-64 να έρχεται φυσιολογικά.

Δεκάλεπτα: 19-22, 39-41, 48-59, 64-80
ΟΥΚΡΑΝΙΑ: Συντόροφ 1, Ποντκοβίροφ 5 (1), Βοϊεβόντα 13 (3), Μυροσνιτσένκο, Γκόλικ 10 (2), Γκόμπετς 12 (1), Μικάλιουκ 3 (1), Μπάλαμπαν 8, Ροσκόσνι 4, Αμπροσίτσουκ 5, Πρίμακ 4 (11 ριμπ.), Ρουσλόβ.
ΕΛΛΑΔΑ(Μανουσέλης): Τολιόπουλος 13 (1), Τσιόγκας 5 (1), Κώττας 3, Οικονομόπουλος 2, Τσαλμπούρης, Ζόρζος 12 (2), Σκουλίδας 2, Μήτογλου 2, Ανδρεάδης 8, Σταμάτης 21 (2), Παπαγιάννης 1, Χαραλαμπόπουλος 11 (9 ριμπ.).