Ηττα με ελαφρυντικά για την Εθνική ανδρών Β΄-Τραυματίστηκαν Κατσίβελης, Παπαντωνίου, Τσακαλέρης και Βεργίνης

Την ήττα με 91-51 γνώρισε η Εθνική Ανδρών Β΄ στη Μελβούρνη στο δεύτερο παιχνίδι που έδωσε με αντίπαλο την πρώτη ομάδα ανδρών της Αυστραλίας.

Ωστόσο τα ελαφρυντικά που υπάρχουν είναι αρκετά καθώς η ομάδα είχε τέσσερις μικροτραυματισμούς (τρεις κατά τη διάρκεια του αγώνα και ένας στην προθέρμανση.
 Ασχημο ήταν για άλλη μια φορά το ξεκίνημα της Ελληνικής ομάδας που βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-12, μένοντας χωρίς πόντο στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα. Εκτός από αυτό είχε και πρόβλημα με τον Κατσίβελη που αισθάνθηκε τράβηγμα στην προθέρμανση και δεν μπόρεσε να αγωνιστεί παρά ελάχιστα λεπτά. Ο Τσαϊρέλης σημείωσε το πρώτο Ελληνικό καλάθι, 5:20 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου και λίγο αργότερα ο Σαρικόπουλος έκανε το σκορ 4-15. Η ευστοχία των Αυστραλών ήταν απίστευτη και πέρασαν μπροστά με 4-20, στο όγδοο λεπτό του αγώνα. Το πρώτο τρίποντο των διεθνών ήρθε στην επόμενη επίθεση με τον Κασελάκη, ο Τσακαλέρης λίγο αργότερα έκανε το 9-22, για να λήξει η πρώτη περίοδος με τους «Μπούμερς» να προηγούνται με 9-25 καθώς  ευστόχησαν πάλι σε τρίποντο με το τέλος της.
Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με δίποντο του Τσακαλέρη, ενώ μετά το καλάθι των Αυστραλών ο Παπαντωνίου με τρίποντο έκανε το σκορ 14-27, αναγκάζοντας τον Μπρετ Μπράουν να πάρει τάιμ-άουτ. Ένα νέο τρίποντο από τον Ινγκλις και άμεση απάντηση από τον Παπαντωνίου με τον ίδιο τρόπο ήταν οι επόμενες στιγμές του αγώνα. Ο Γιαννακίδης διαμόρφωσε το 19-32, 5:10 πριν την ανάπαυλα. Ο Μπόγρης ξαναπήγε την διαφορά στους 11, ενώ η καλή άμυνα των Ελλήνων παικτών έφερε αποτελέσματα. Ο Γιαννακίδης με τρίποντο έκανε το 24-32, αλλά οι γηπεδούχοι με σερί 12-0 πήγαν τη διαφορά στο +20 (24-44), 1:42 πριν το τέλος της περιόδου που ολοκληρώθηκε με 26-45 με καλάθι του Βεργίνη.
Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τη διαφορά να παραμένει στα επίπεδα των 20 πόντων για την Αυστραλία στα πρώτα τέσσερα λεπτά του. Η κράμπα που έπαθε ο Παπαντωνίου ήταν ένα ακόμη πρόβλημα για το ιατρικό επιτελείο της Εθνικής, ενώ στο γήπεδο ο Μπέινς έκανε το 34-56. Ο Βεργίνης ξανάφερε τη διαφορά στους 20, 2:48 πριν το τέλος της περιόδου που ολοκληρώθηκε με εντυπωσιακό κάρφωμα του Μπέινς και σκορ 40-62.
Με σερί 9-0 άρχισε την τέταρτη περίοδο η Αυστραλία με αποτέλεσμα το σκορ να πάει στο 40-71. Ο Παππάς πέτυχε το πρώτο Ελληνικό καλάθι 6:20 πριν το φινάλε και λίγο αργότερα με γκολ-φάουλ έκανε το 45-73. Η κακοδαιμονία συνεχίστηκε για την Ελλάδα καθώς ο Βεργίνης αποχώρησε με τράβηγμα, ενώ μετά από δύο φάσεις γύρισε το πόδι του Τσακαλέρη. Ετσι μοιραία ήρθε το τελικό 51-91 με τον Κώστα Μίσσα να μην μπορεί να πιστέψει αυτό που συνέβη με τους τέσσερις τραυματισμούς. Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν και πάλι μεθαύριο στις 12.00.
Δεκάλεπτα: 25-9, 45-26, 62-40, 91-51
Αυστραλία (Μπράουν): Κρόφορντ 2, Μιλς 6(2), Γκίμπσον 8(1), Ινγκλς 17(1), Νιούλι 13, Ντελαβέντοβα 3(1), Μπάρλοου 3(1), Γουόρθινγκτον 15(3), Μπέινς 9, Κίκερτ 2, Νίλσεν 6, Μάριτς 7.
Ελλάδα (Μίσσας): Παπαντωνίου 6(2), Κατσίβελης, Βεργίνης 6, Γιαννακίδης 8(2), Αθηναίου, Τσαϊρέλης 6, Τσακαλέρης 6, Σαρικόπουλος 2, Μπόγρης 4, Κασελάκης 3(1), Παππάς 10.

*Σε λίγο δηλώσεις των Μίσσα και Σαρικόπουλου, καθώς και φωτορεπορτάζ από το παιχνίδι.