Ανετη νίκη επί της Νέας Ζηλανδίας με 99-69 για την Εθνική Ανδρών

Η Εθνική Ανδρών επικράτησε της Νέας Ζηλανδίας με 99-69 στο Σάο Κάρλος στον δεύτερο φιλικό αγώνα της στη Βραζιλία στο πλαίσιο της προετοιμασίας για το Προολυμπιακό Τουρνουά (2-8 Ιουλίου).

Το ελληνικό συγκρότημα, που ξεκίνησε με Σλούκα, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μαυροειδή, προηγήθηκε γρήγορα με 13-2 και παρότι οι αντίπαλοι μείωσαν στους τρεις, 15-12, κατάφερε να κλείσει το δεκάλεπτο με 33-18. Με βασικές επιθετικές αιχμές τους Πρίντεζη και Μπουρούση, η Εθνική συνέχισε να αυξάνει την υπέρ της διαφορά, η οποία έφτασε και στο +27, 53-26, λίγο πριν το ημίχρονο που ολοκληρώθηκε με 55-30. Οι Έλληνες διεθνείς δεν χαλάρωσαν και δείχνοντας τον ίδιο ζήλο σε άμυνα κι επίθεση έφτασαν να προηγούνται με 79-43 στο τρίτο δεκάλεπτο. Η διαφορά έφτασε τη μέγιστη τιμή της, 93-53, πέντε λεπτά πριν το τέλος, ενώ η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με 99-69 και με όλους τους διαθέσιμους παίκτες να σκοράρουν.  Η Εθνική ομάδα αντιμετωπίζει αύριο (3:00πμ. Παρασκευής) την οικοδέσποινα Βραζιλία στο τελευταίο της φιλικό πριν τη μετάβαση στο Καράκας.
Δεκάλεπτα: 33-18, 55-30, 79-45, 99-69.
Ελλάδα: Βασιλειάδης 8, Μπουρούσης 13, Ζήσης 7, Σπανούλης 7, Καλάθης 5, Φώτσης 12, Πρίντεζης 17, Παπανικολάου 10, Μπράμος 2, Μαυροειδής 2, Σλούκας 6, Μάντζαρης 2, Καββαδάς 8.
Νέα Ζηλανδία: Μπάρτλετ 11, Κένι 4, Βούκονα 15, Ουέμπστερ 18, Τρούμαν 4, Λόου 2, Χένρι 2, Πλέτζερ 13, Άλεν, Μπλόχαμ, Φρανκ.

* Για προληπτικούς λόγους δεν αγωνίστηκε ο Κώστας Καϊμακόγλου, που έχει ένα αιμάτωμα στον τετρακέφαλο από το παιχνίδι κόντρα στη Νιγηρία.
* Ο συνεργάτης του Ηλία Ζούρου, Σωτήρης Μανωλόπουλος, είχε γενέθλια τα οποία γιορτάστηκαν με μία τούρτα στο ξενοδοχείο της αποστολής.