Ανετη πρόκριση για τους παίδες του Ποσειδώνα Καλαμαριάς

Καλύτεροι μετά την δεύτερη περίοδο οι παίδες του Ποσειδώνα Καλαμαριάς επικράτησαν στον αγώνα μπαράζ  για την τελευταία θέση της οκτάδας, του Μακεδονικού με 69-49 στο ουδέτερο γήπεδο του Επταπυργίου στις Συκιές.

Οι παίκτες του Δημήτρη Πετρόπουλου πήραν προβάδισμα 16 πόντων στην ανάπαυλα και διατήρησαν το υπέρ τους σκορ σε όλο το δεύτερο ημίχρονο. Οι νικητές θα αντιμετωπίσουν σε διπλά παιχνίδια την Ακαδημία Αστέρια για την είσοδο στο φάιναλ-φορ με τον πρώτο αγώνα να γίνεται την άλλη Κυριακή στις 13:45 στην Καλαμαριά.
Δεκάλεπτα: 12-14, 35-19, 53-25, 69-49
Διαιτητές: Σιταρίδης-Δαμίγος
 ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΚΑΛ. (Πετρόπουλος): Αποστόλου 15, Καρβουνάρης 13(1), Αλεξανδρόπουλος, Ρουμελιώτης 4, Παντελίδης 13(1), Παναγιωτόπουλος 8(2), Σταυρίδης 16(1), Μάντζιος, Μπρακατσούλας.
 ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ (Ιορδανίδης): Μπαρδαξής 7(1), Ταουκίδης 7,Βαρβάτος, Χαλάτσης , Τσιροπούλης 13(1), Λυχριδάς 6, Λαζαρίδης 5, Λυγεράκης, Τασούδης 1, Παπαδόπουλος Ι. 10, Μπέλτσης, Ματσούκας.