Ευχαριστημένοι στα Ανω Λιόσια από την εμφάνιση παρά την ήττα

Με τίτλο «Ψυχωμένη εμφάνιση, παλέψαμε ως την τελευταία φάση...», η ιστοσελίδα του ΔΑΣΑΛ αναφέρεται στο άτυχο εντός έδρας παιχνίδι της ομάδας με τον Αστέρα Εξαρχείων:

«Ηρωϊκή εμφάνιση για τα κορίτσια μας που παρά τα προβλήματα, και αυτά που προϋπήρχαν αλλά και αυτά που προέκυψαν στην πορεία, πάλεψαν το παιχνίδι ως το τέλος και αν το τελευταίο σουτ της Χριστακοπούλου εύρισκε στόχο θα παίρναμε μια μαγική πέμπτη συνεχόμενη νίκη. Το σουτ ήταν πολύ καλό μεν, δεν μπήκε, αλλά δεν μπορούμε παρά να είμαστε πολύ ευχαριστημένοι από τη γενική εικόνα και την μαχητικότητα των παιδιών.
Στο παιχνίδι πέρα από την εγχειρισμένη Μαρία Παυλοπούλου δεν είχαμε σήμερα από αρρώστιες και τραυματισμούς τις Καλαμπάκου, Τσιχριτζή και Ζαχαράκη ενώ στο ημίχρονο αποχώρησε και η Ανωγειανάκη που προσπάθησε να παίξει με γαστρεντερίτιδα αλλά δεν κατάφερε να αντέξει πάνω από 20 λεπτά... Μέσα στο καλάθι είχαμε μεγάλο πρόβλημα αφού πέραν των άλλων φορτώθηκαν με 3 φάουλ στο 15' οι Πλανέτα και Βούλγαρη και αναγκαστικά δοκιμάσαμε διάφορα σχήματα που μας έφεραν μεγάλα σκαμπανεβάσματα απόδοσης.
Το ξεκίνημα μας ήταν εξαιρετικό. Προηγηθήκαμε 12-2 με πολύ καλή εικόνα αλλά όπως έχει γίνει και σε άλλα παιχνίδια οι διαφορές που δημιουργούμε εύκολα καλύπτονται από επιπολαιότητες και απειρία. Στο δεκάλεπτο το 12-2 του 5' έγινε 20-21, ενώ το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν το χειρότερο μας στο παιχνίδι και ήμασταν τυχεροί στο ημίχρονο που ήμασταν μόνο στο μείον 6 (35-41). Παρά την αποχώρηση της Αλεξάνδρας στην ανάπαυλα κάναμε ένα πολύ καλό 7άλεπτο στην τρίτη περίοδο και μειώσαμε στο καλάθι. Εκεί όμως χρεώθηκε με το 40 της φάουλ η Κολίν και στα 2' που την απέσυρε ο κόουτς η διαφορά "πέταξε" στους 13π αφού κάναμε το ένα λάθος πίσω από το άλλο. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήμασταν τέλειοι. Η διαφορά σταδιακά μειώθηκε με καλές άμυνες και ευστοχία στην επίθεση όπου η Κολίν κέρδισε πολλές μάχες από τις ψηλές των αντιπάλων μας. Ένα τρίποντο της Δασκαλοπούλου στο 39' πήγε τη διαφορά στους 5π και φάνηκε πως θα έκρινε το ματς αλλά δεν ήταν έτσι τα πράγματα.
Με δύο τάϊμ άουτ και αντίστοιχα εύστοχα σουτ από σχεδιασμένες επιθέσεις πήγαμε τη διαφορά στον 1π και στα 14" κάναμε φάουλ στην Δασκαλοπούλου. Η Βάσω έχασε και τις δύο βολές αλλά δυστυχώς χάσαμε το ριμπάουντ. Νέο φάουλ στην Γκαρτρέλ η οποία ευστόχησε στη μία από τις δύο και μας έμειναν 10" για μια τελευταία επίθεση. Η Ιωάννα τράβηξε δύο παίκτριες πάνω της και πάσαρε στην αμαρκάριστη Χριστακοπούλου που σούταρε αμέσως. Το δευτερόλεπτο φάνηκε αιώνας και στους δύο πάγκους αφού αν έμπαινε το τρίποντο θα ολοκληρώναμε μια φοβερή ανατροπή αλλά δυστυχώς δεν μπήκε. Κερδίσαμε τις εντυπώσεις αλλά χάσαμε το ματς. Υπό τις συνθήκες όμως που προπονούμαστε και παίζουμε τους αγώνες δεν μπορούμε να περιμένουμε κάτι παραπάνω. Αντίθετα είμαστε πολύ ευχαριστημένοι από τη γενική εικόνα και στα κορίτσια μας αξίζουν πολλά συγχαρητήρια για την προσπάθεια...»