Χωρίς προβλήματα πήρε τη νίκη η ΑΕ Πυλαίας στις Σέρρες

Δίκαια νίκη πέτυχε η ΑΕ Πυλαίας στις Σέρρες που επικράτησε του τοπικού ΑΟΣ με 46-56 έχοντας συνεχώς την πρωτοπορία στο σκορ. Όπως διαβάζουμε στο www.serresbasket.blogspot.com το πρώτο δεκάλεπτο ήταν πολύ κακό, αφού αμφότερες οι ομάδες παρουσιάσθηκαν νευρικές στο παρκέ. Οι γηπεδούχες πέτυχαν καλάθι ύστερα από εξήμιση ολόκληρα λεπτά και η περίοδος έκλεισε 5-12.
Στην επόμενη περίοδο με πρωτεργάτρια την Σαμουλαδά το «τριφύλλι» μείωσε σε 13-16. Η Πυλαία όμως ανασυντάχθηκε και χάρη κυρίως στις εύστοχες προσπάθειες της Ντάμπη απέκτησε εκ νέου απόσταση ασφαλείας (18-26) από τις «πράσινες».
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Θεσσαλονικιές ανέβασαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (18-29, 7:23). Ο ΑΟΣ αντεπιτέθηκε πλησιάζοντας στο σκορ (26-30, 3:01), αλλά η έλλειψη καθαρού μυαλού στοίχισε στις «πράσινες» και η περίοδος έληξε 27-39.
Στην τέταρτη περίοδο το «τριφύλλι» επιχείρησε να κάνει την ολική επαναφορά πιέζοντας τις φιλοξενούμενες. Τζιαμπάζη και Σαμουλαδά μείωσαν με σουτ τριών πόντων σε 39-43 (4:44) και 43-47 (3:37). Οι φίλαθλοι ξεσηκώθηκαν, αλλά εις μάτην όπως απεδείχθη. Ο ΑΟΣ «βραχυκύκλωσε» στο πιο καθοριστικό χρονικό σημείο της αναμέτρησης, ενώ στην αντίπερα όχθη Νότη και Λίτσιου συνέβαλλαν τα μέγιστα προκειμένου η διαφορά να «σκαρφαλώσει» και πάλι στο +10 (43-53, 2:02) και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος.
Δεκάλεπτα: 5-12, 18-26, 27-39, 46-56
Διαιτητές: Παπαγεωργίου-Εκιτζόγλου
ΑΟ ΣΕΡΡΩΝ (Κηρύκος): Καρατζά 9, Τόγα 6, Σαμουλαδά 17(1), Τζιαμπάζη 7(2), Ουζούνη 4, Χωλοπούλου 3, Παπανικολάου, Δεινοπούλου.
ΑΕ ΠΥΛΑΙΑΣ (Κάτσης): Όρλιακλη 2, Ντάμπη 15, Καζαντζίδου 4, Nότη 7(1), Λίτσου 14, Παπαδάκη 6, Αναγνώστου 8, Ζόγκα, Μπάλλα, Ταραμά.