Στην 14η θέση η Εθνική εφήβων-Επικράτησε σε αδιάφορο παιχνίδι της Φινλανδίας με 68-55

Είπε να κλείσει τη διοργάνωση με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και το έκανε. Η Εθνική Εφηβων αν και είχε εξασφαλίσει από χθες την παραμονή της στην κατηγορία, παρουσίασε το καλό της πρόσωπο απέναντι στη Φινλανδία της οποίας και επικράτησε με 68-55
Οι διεθνείς έδειξαν συγκεντρωμένοι τη στιγμή που έπρεπε, έπαιξαν κατά διαστήματα καλό μπάσκετ και με όπλο της τις καλές συνεργασίες (14 ασ.) και τα ριμπάουντ ολοκλήρωσαν με νίκη το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Εφήβων.

Η Εθνική έδειξε από τα πρώτα λεπτά τα… δόντια της παίρνοντας από την αρχή του αγώνα το προβάδισμα. Εκμεταλλεύτηκε την αστοχία του αντιπάλου (3/11 διπ.) προηγήθηκε 18-7 στο πρώτο δεκάλεπτο, εκ των οποίων οι 12 ήταν του Λαρεντζάκη.
Η Ελλάδα ανέβασε τη διαφορά και στους 11 πόντους (21-10),όμως από εκείνο το σημείο η Φινλανδία με επιμέρους σκορ 8-2 μείωσε στους τέσσερις πόντους (25-21), διαφορά την οποία και κρατούσε μέχρι του τέλος του ημιχρόνου αλλά το τρίποντο του Λαρετζάκη έκανε το 35-29.
Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη αφού τα αρκετά λάθη (15 τον αριθμό) αλλά και η αστοχία στα σουτ τριών πόντων (5/20) έδωσαν την ευκαιρία στη Φινλανδία να πάρει το προβάδισμα (40-39 στο 26’). Αλλά ευτυχώς αυτό κράτησε για λίγο, αφού οι Ελληνες παίκτες με σερί 9-0 ανέκτησαν το προβάδισμα (49-42),το οποίο και διατήρησαν μέχρι το τέλος της περιόδου.
Πραγματοποιώντας ένα πολύ καλό πεντάλεπτο (30’-35’) η Εθνική ουσιαστικά «καθάρισε» το ματς. Με επιμέρους σκορ 12-2 ανέβασε τη διαφορά στους 13 πόντους (63-50 στο 35’) παίρνοντας διαφορά ασφαλείας. Οι δυο ομάδες έκαναν … παύση τριών λεπτών (από το 36’ -39) καθώς καμία δεν μπόρεσε να βρεις στόχο και έτσι η Ελλάδα πήρε τη νίκη … γοήτρου!
Δεκάλεπτα: 7-18, 29-35, 48-51, 55-68
ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Σάλμινεν): Πουότιλα 5 (1), Νάαπι 10 (2), Μάτιλα, Σεπάλα 27 (3), Ταρζάνε 3 (1), Μάκι 2, Καουχάνεν, Καουχάμεν, Καβέν, Χουόλιλα 6, Νουολίβιρτα, Ντόλεντς 6.
ΕΛΛΑΔΑ (Βλασσόπουλος): Μποχωρίδης, Λαρετζάκης 23 (5/13 τριπ., 9 ριμπ.), Δημητρόπουλος, Δημακόπουλος, Δεληγιώργης 2, Μήτσιαλος 2, Αγραβάνης 10, Μελισσαράτος 20 (10 ριμπ.), Ζούμπος 9 (2 τριπ., 4 κλ.), Καμπερίδης 2.