Πρωταθλητής της Α1 γυναικών ο Αθηναϊκός

Πρωταθλητής Ελλάδας αναδείχτηκε για μία ακόμη χρονιά ο Αθηναϊκός που δεν έχει αντίπαλο στο γυναικείο μπάσκετ. Αυτό είναι το τρίτο σερί πρωτάθλημα για το συγκρότημα του Γιάννη Κτιστάκη που επικράτησε της ΦΕΑ με 68-52 και έκανε το 3-0, κατακτώντας το πρωτάθλημα. Οι νικήτριες ήταν φαβορί από την αρχή του αγώνα και επιβεβαίωσαν αυτόν τον τίτλο καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, απέναντι σε μία ομάδα που φέτος πραγματοποίησε μία εξαιρετική πορεία.

Ο Αθηναϊκός κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό του από το πρώτο λεπτό, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 25-16. Στη συνέχεια η ΦΕΑ προσπάθησε να αντιδράσει ισορρόπησε λίγο το παιχνίδι, αλλά οι νικήτριες κατάφεραν να πάνε στο ημίχρονο προηγούμενες στο σκορ με 37-24. Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι, το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Αθηναϊκό να προηγείται με 45-38 και το τελικό 68-52, έδωσε τον τίτλο του πρωταθλητή στις παίκτριες του Γιάννη Κτιστάκη.
Δεκάλεπτα: 25-16, 37-24, 45-38, 68-52
ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Κτιστάκης): Καλέντζου 20 (5), Λύμουρα 4, Χατζηνικολάου 5 (1), Καραμπατζάκη 2, Σωτηρίου 6, Κεχαγιά 5 (1), Χαλικιά, Κρες 9 (1), Κοσμά, Ράιλι 13, Ντέιβις 4.
ΦΕΑ (Καπογιάννη): Τζήμου, Σταμάτη 9 (1), Δελή 11 (3), Βασιλείου, Νικολαΐδου 6, Σταμπούρλου, Χαλιβέρα 16 (3), Χένρι 6, Κυριακοπούλου 4.