Δια περιπάτου στο τελικό του κυπέλλου γυναικών ο Αθηναϊκός

Όπως αναμενόταν ο Αθηναϊκός πήρε το δεύτερο εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας γυναικών επικρατώντας του ΔΑΣΑΛ με 85-53 στον δεύτερο ημιτελικό. Όπως διαβάζουμε στο www.weplayball.gr, οι Βυρωνιώτισσες ήταν καλύτερες από το ξεκίνημα και δεν αντιμετώπισαν προβλήματα με τον ΔΑΣΑΛ, στον οποίο ήταν εμφανής η έλλειψη προπονήσεων λόγων των οικονομικών προβλημάτων. Στον τελικό της Δευτέρας (20.00) θα παίξουν Αθηναϊκός-Πρωτέας.

Ο Αθηναϊκός μπήκε από την αρχή πολύ δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 25-8 στο δεκάλεπτο εκμεταλλευόμενος το γρήγορο ρυθμό που έδωσαν οι Καλέντζου και Λύμουρα στο ξεκίνημα. Ο ΔΑΣΑΛ ήταν αρκετά άστοχος ενώ οι τρεις βασικές του παίκτριες (Πλούμπη, Σμυρναίου και Ντέλβα) χρεώθηκαν με δύο φάουλ από τα πρώτα οκτώ λεπτά. Οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν με την Δίελα να μείνουν ανταγωνιστικοί αλλά κατάφεραν μόνο στο τρίτο δεκάλεπτο να περιορίσουν τον Αθηναϊκό κρατώντας τον στους 5 πόντους. Βέβαια, δεν απείλησαν σε κανένα σημείο του αγώνα και η ομάδα του Βύρωνα έφτασε σε μια άνετη νίκη με 85-53 παίρνοντας το εισιτήριο για τον τελικό.
Δεκάλεπτα: 25-8, 54-22, 59-38, 85-53
Διαιτητές: Κουνελές - Κάλφα
ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Κτιστάκης): Καλέντζου 7(2), Λύμουρα 18(2), Χατζηνικολάου 12, Πολιτοπούλου 3, Βελούδου, Σωτηρίου 10(2), Κεχαγιά 6, Χαλικιά 3(1), Κρες 5, Κοσμά 3, Ράιλι 6, Ντέιβις 12
ΔΑΣΑΛ (Γιαννουλάκης): Κωτσόπουλος 7(1), Παυλοπούλου 2, Ναυροζίδου 2, Σκίμπε 8, Ρουμελιώτη, Σμυρναίου 10, Πλούμπη 4, Δίελα 11(1), Χριστακοπούλου, Βούλγαρη, Ντέλβα 9, Σιδέρη.